ÜYE GİRİŞİ

Giriş Kayıt

Üye Girişi

Kullanıcı Adı
Şifre *
Beni Hatırla

Üye Ol

Yıldız işareti (*) ile işaretlenmiş alanlar gereklidir.
Adı
Kullanıcı Adı
Şifre *
Şifre Tekrar *
E-Posta *
E-Posta Tekrar *
Get Adobe Flash player

Proje Açılışı

Karaman Piri Reis Konferans Salonunda 31 Ekim 2013 tarihinde yapılacak bir açılışla proje başlatılacak. Açılışa protokol ve il merkezindeki tüm okul müdürleri ile bu okullarda görev yapan bir öğretmen ve bir öğrenci davet edilecek. Katılımcılara girişte proje komisyonu tarafından belirlenen kitaplar hediye edilecek. Proje tanıtımı ve protokol konuşmalarının yapılmasının ardından tüm katılımcılar ve öğrenciler 10 dakika kitap okuyacak. İl genelindeki tüm okullardaki yöneticiler,  öğretmenler, öğrenciler ve personel de aynı anda kitap okuyarak proje başlatılmış olacak.

 

Sınıf Kitaplıklarının, Okul Kütüphanelerinin Zenginleştirilmesi

Okul kütüphanelerini, sınıf kitaplıklarını zenginleştirmek için çalışmalar yapılacak. Proje yürütme kurulu ve okul müdürlükleri çeşitli kurum, vakıf, dernek ve kuruluşlarla irtibata geçerek veya kendi imkanlarını kullanarak sınıf kitaplıklarındaki ve kütüphanelerdeki kitap sayısının artırılmasını sağlayacaklardır. Kitap türlerinin seçiminde Proje Yürütme ve Değerlendirme Komisyonunun tavsiye niteliğinde belirlemiş olduğu kitap listeleri değerlendirilecektir. Proje dönemi başında İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem Şubesi tarafından Kasım ayının ilk haftası okullardaki kitap, gazete ve dergi sayısı tespit edilecek.

 

İnternet Sitesi Kurulması, Belgeler ve Görsel Materyallerin Hazırlanması

Projenin tanıtımını yapmak, projeyle ilgili çeşitli duyuru ve haberleri yayınlamak üzere www.okumazamani.org alan adıyla internet sitesi kurulacak. Sitenin kurulumu ve güncellenmesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şubesi tarafından yapılacak. Proje süresince site güncel tutulacak. Her ay en çok kitap okuyan öğrenci bilgileri sitede yayınlanacak. Okuma formları, okuma belgeleri, kitap listeleri sitede yer alacak.

 

 

Okullarda 20 Dakika Kitap Okunması

Kasım ayından itibaren eğitim öğretim dönemi boyunca okullarda kitap okumak için her gün 20 dakika zaman ayrılacak. Kitap okuma zamanı her gün bir sonraki derste olacak şekilde dönüşümlü olarak belirlenecek. İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ve okullar dışındaki eğitim kurumlarında mesainin ilk 20 dakikası kitap okumaya ayrılacak. Okullarda kurullarda alınacak kararla Türkçe ve Türk dili ve edebiyatı derslerinden biri okuma saati olarak belirlenebilecek.

 

 

Öğrenci Kitap Okuma Formlarının Doldurulması

Okullarda öğrenciler kitap okumaya teşvik edilecek. Her öğrencinin, güçlü okuma alışkanlığına sahip olabilmesi (ayda 2 veya daha fazla kitap okuması) için çalışılacak. Öğrencilerin nitelikli kitap okumaları için Türkçe ve edebiyat öğretmenleri  ile sınıf öğretmenleri  tarafından yönlendirmeler yapılacak. Proje komisyonu tarafından belirlenen kitap listeleri proje sitesi www.okumazamani.org sitesinde yayınlanacak. Öğretmenler bu listede yer alan kitaplardan da tavsiye edebilecek.

 

Öğrenci, okuduğu kitapla ilgili Kitap Özet Bilgi Formunu (Form-1) doldurup öğretmenine verecek. Sınıflarda her öğrenci için Öğrenci Kitap Okuma Takip Formu (Form-2)tutulacak.  Öğrencilerin okuduğu kitaplar bu forma işlenecek. Formlar ilkokullarda sınıf öğretmeni, ortaokullarda derse giren Türkçe öğretmeni, liselerde Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni tarafından doldurulacak.  Öğrencinin okuduğu kitaplar listeye işlenmeden önce Öğrenci Kitap Özet Bilgi Formu(Form-1) kontrol edilecek.

Türkçe ve edebiyat öğretmenleri ile sınıf öğretmenleri  ay sonunda Aylık Sınıf Kitap Okuma Listeleri (Form-3) dolduracaklar. Bu listeler ile öğrencinin ayda okuduğu kitap ve sayfa sayısı, sınıfta toplam okunan kitap ve sayfa sayısı, sınıfta öğrenci başına düşen okunan kitap ve sayfa sayısı takip edilebilecek. Aylara göre okunan kitap sayısının takibi sağlanacak.

Her ayın sonunda sınıfta okunan toplam kitap sayısı, sayfa sayısı tespit edilerek Okuma Bilgi Formu (Form-4) okul müdürlüğü tarafından www.okumazamani.org adresine üye girişi yapılarak gönderilecek. Listede ilkokul birinci sınıflar yer almayacak.

Formlarla ilgili açıklamalar Formlar menüsünde yer almaktadır

 

Ödül ve Belgelerin Verilmesi

Her dönemin sonunda okul müdürlükleri tarafından her sınıfın en çok kitap okuyan öğrencisine En Fazla Kitap Okuyan Öğrenci Belgesi( Belge-1) ve hediye verilecek.

Her dönem sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle her okulun en fazla kitap okuyan öğrencisine (Belge-2) verilecek. Belgelerle birlikte kitap hediye edilecek. En fazla kitap okuyan öğrencilerin tespitinde Form-3’ler kullanılacak.

Her ay okullarda en fazla kitap okuyan öğrencilerin bilgileri ve resimleri proje internet sitesinde yayınlanacak.

 

 

Okumanın Başarıya Etkisi Konulu Konferans

Kütüphaneler haftasında (Mart ayının son haftası)  konunun uzamanı bir akademisyen veya yazar davet edilecek. Okumanın akademik başarıya etkisi konulu konferans düzenlenecek. Konferansa edebiyat öğretmenleri, Türkçe öğretmenleri ve sınıf öğretmenleri katılacak. 

 

Hızlı Okuma ve Etkili Anlama Semineri

Ortaokul Türkçe öğretmenleri ile liselerdeki Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerine yönelik hizmetiçi eğitim kapsamında hızlı okuma ve etkili anlama semineri verilecek. Öğretmenlerin öğrendikleri yöntemleri öğrencilere aktarmaları sağlanacak.

 

 

Liseler Arası Münazara Etkinliği

Liseler arası münazara etkinlikleri düzenlenecek. Münazaralar çeşitli konularda yapılacak. Münazaraların finalinde okuma üzerine konular belirlenecek.

Münazaranın formatı Ortaöğretim Şubesi tarafından belirlenecek.

 

 

Reklam Panoları ve Okuma Bankları

Okumayı teşvik edici afişler hazırlanacak.  Reklam panolarında hazırlanan tasarımların sergilenecek.  Çay bahçelerinde birer masa bahar aylarından itibaren okuma masası olarak düzenlenmesi ve kitap okuyanlara tahsis edilmesi sağlanacak. Otogar ve tren garındaki birer bankın okuma bankı olarak tahsis edilmesi sağlanacak. Bu bankların yanına portatif ayaklı kitap rafları koyulacak, rafların alınlığına proje logosu yapıştırılacak. Raflarda devamlı kitap bulunması sağlanacak. Parklara kitap kumbaraları koyulacak, bu banklara vatandaşların paylaşmak istedikleri kitabı koymaları sağlanacak.